KNOW MORE ABOUT THE DAILY SCHEDULE AND OFICIAL SHOWCASES LINE UP

SIM São Paulo 2020 enters the last week and brings one of the most anticipated moments in all editions, the presentations of the official SIM showcases, a showcase of the newest generation of musicians from Brazil and the world. This year there will be 43 concerts by 12 international bands from 11 countries (Ecuador, Portugal, Uruguay, Canada, Norway, Spain, Mexico, Cuba, Argentina, Chile and Paraguay); and 31 national bands, from 14 states (São Paulo, Pará, Pernambuco, Rio Grande do Sul, Federal District, Espírito Santo, Santa Catarina, Paraná, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Acre, Paraíba, Bahia and Sergipe).

This year, due to the pandemic, the concerts will be virtual, broadcast here on the SIM portal between December 2nd and 5th, always from 2pm. To know the selected ones, access this link.

And here you can check the complete schedule:

 

DECEMBER 2nd

 

14h00 – NATH RODRIGUES (MG)

14h30 – LÉO DA BODEGA (PE)

15h00 – TRAVIS JAMES (CANADÁ)

15h30 – GALI GALÓ (SP)

16h00 – JASPER E A GANA (SP)

16h30 – ROSABEGE (RJ)

17h00 – RICARDO PITA (EQUADOR)

17h30 – AMANDA MAGALHÃES (SP)

18h00 – MARISSOL MWABA (SC)

18h30 – BLACK MANTRA (SP)

19h00 – TINNA RIOS (SP)

 

DECEMBER 3rd

 

14h00 – JUNO (NORWAY)

14h30 – A TRANSE (ES)

15h00 – EL REMOLON (ARGENTINA)

15h30 – JLZ (DF)

16h00 – MARCOLA BITUCA (BA)

16h30 – FRANK’S WHITE CANVAS (CHILE)

17h00 – RAFAEU (SP)

17h30 – MOONS (MG)

18h00 – SANDYALÊ (SE)

18h30 – NILL (SP)

19h00 – HIRAN (BA)

 

DECEMBER 4th

 

14h00 – MADEIRA MATHULA (SP)

14h30 – ELANA DARA (PR)

15h00 – ANAN (MÉXICO)

15h30 – INVERNADERO (CHILE)

16h00 – MA BOO (SP)

16h30 – AIYE (RJ)

17h00 – LELLO BEZERRA (PE)

17h30 – ANIBAL ZOLA (PORTUGAL)

18h00 – DINGO BELLS (RS)

18h30 – LA DAME BLANCHE (CUBA)

19h00 – NIC DIAS (PA)

 

DECEMBER 5th

 

14h00 – SALAZAR (SPAIN)

14h30 – MARABU (SP)

15h00 – OH CÉSAR (AC)

15h30 – JUANJO CORBALAN QUARTETO (PARAGUAY)

16h00 – OS FULANO (PB)

16h30 – FRANÇOIS MULEKA (SP)

17h00 – MILONGAS EXTREMAS (URUGUAY)

17h30 – MAHAL PITA (BA)

18h00 – MANOEL CORDEIRO E SONORA AMAZÔNIA (PA)

18h30 – SOUTO MC (SP)

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Categories:

Responses

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ SIM NEWS

en_USEnglish